Szanowni Państwo! Archiwa, jakimi dysponuje dziś nasza Fundacja wymagaja natychmiastowego zabezpieczenia. W przeciwnym razie grozi im bezpowrotne zniszczenie w wyniku zużycia mechanicznego lub nietrwałości starych technologii zapisu. Czas niszczy te filmy! Właśnie po to gromadzimy potrzebne środki, korzystając ze wsparcia przyjaznych instytucji oraz osób.
    W roku 2005 Fundacja pozyskała trzy dotacje, na łączną sumę 87 tysięcy zł. Dzięki temu odtworzono zapisy na 360 kasetach oraz rozpoczęto opis dokumentacyjny ich zawartości. Do połowy 2006 otrzymaliśmy środki w wysokości 64 tysięcy zł, które pozwolily na zaplanowanie rewitalizacji następnych 260 kaset. Kilka tysięcy pozycji czeka na swoją kolej...
    FAF brała udział w obchodach 25-lecia powstania "Solidarności". Podczas konferencji naukowej, zorganizowanej przez IPN, zaprezentowaliśmy pierwsze odrestaurowane dokumenty filmowe. Zorganizowaliśmy otwartą zbiórkę materiałów archiwalnych, dotyczących powstania "Solidarności" i odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989. W oparciu o nasze oraz uzyskane zbiory uruchomiliśmy trzy wystawy o historii tego ruchu - pierwsza w Gdańsku, dwie kolejne w Warszawie. Czwarta wystawa, poświęcona wydarzeniom Grudnia 1970, zaprezentowana została w Gdyni. Przy tej okazji, oczywiście, promowaliśmy Fundację.
    Fundacja Archiwum Filmowe uczestniczyła również w XXX Jubileuszowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas konferencji, przedstawiającej zadania i cele FAF zaprezentowaliśmy materiały filmowe odzyskane w trakcie prac rewitalizacyjnych.
    Szanowni Państwo! Nasza kwerenda na rzecz tej unikalnej dokumentacji trwa. Liczymy na zainteresowanie oraz pomoc. Ratujemy cenny dorobek kultury. Chcemy zachować i przekazać prawdę o ludziach i wydarzeniach tamtych heroicznych lat! Uchronić od zapomnienia jeden z najważniejszych momentów w historii Polski, Europy i świata XX wieku. A w tej historii - nas samych.

Fundacja Archiwum Filmowe "Drogi do niepodległości"

ul. Grodzka 20
tel. (0-58) 301 55 24