"SOLIDARNOŚĆ W PAMIĘCI GDAŃSZCZAN" Gdańsk, sierpień - wrzesień 2005

    Fundacja Archiwum Filmowe DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI wraz z Gazetą Wyborczą od początku maja 2005 roku zbierała pamiątki związane z Sierpniem 1980 roku i pierwszą "Solidarnością". Zebraliśmy wiele eksponatów - setki zdjęć, ulotek, gazet i znaczków oraz wiele innych pamiątek. Zebraliśmy materiały dotyczące zarówno wydarzeń grudnia 1970 roku, wypadków radomskich z 1976, stanu wojennego czy wyborów z 1989 roku. Wartość historyczna tych materiałów, zwłaszcza zdjęć, jest ogromna. Fotografie bowiem najczęściej robili sami Gdańszczanie i nigdy nie były one publikowane.
    Najciekawsze z nich prezentowaliśmy na wystawie w Centrum Handlowym Manhattan w Gdańsku - Wrzeszczu. Naszą wystawę przygotowali Natalia Ostrowska, grafik i scenograf, która współorganizowała m.in. wystawę "Drogi do wolności" w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz Jacek Borzych. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się we wtorek 23 sierpnia. Wystawie towarzyszyło nocne malowanie okolicznościowego graffiti, wykonane na ścianie oporowej przy ulicy Jaśkowa Dolina. Wsród obecnych na wernisażu można było spotkać Marszałka Senatu.
    Wystawa powstała dzięki Centrum MANHATTAN, Gazecie Wyborczej, Video Studio Gdańsk, Międzynarodowym Targom Gdańskim, firmom PRINTMAX i PLEXIFORM oraz dzięki Gdańszczanom i ich pamięci.


  kliknij na miniaturkę, aby dowiedzieć się więcej o zdjęciu